Pojęcia dla nowych
#1
WSTĘP:

Typ serwera: Semi-SeriousRP
Oznacza pół poważnie prowadzenie RP. Ten rodzaj jest wysoce przeważający. Serwery prowadzące RP w tej formie mają dobrze dobrane prace/role łączące się z uniwersum w którym odgrywany jest tryb. Występuje tutaj wystarczająco dużo zasad aby prowadzić przyjemną rozgrywkę ,która nie musi być zbyt poważna

Na serwerze nie jest wymagany mikrofon 

SZYBKIE PRZYPOMNIENIE CO JEST KARANE:

FailRP

Ten termin ogółowo określa łamanie konwencji Roleplayu. Jest to określenie które może być zamiennie używane z terminami poniżej, jednak używając je trzeba wyszczególnić co ktoś kto to zrobił rzeczywiście zrobił. Głównie jest to np nazwanie sie generałem ft a tak naprawdę bycie klasą D.RDM
Random Damage lub Random Deathmatch. To pojęcie posiada dwa znaczenia z których kolejno jedno znaczy losowe obrażenia a drugie tyle co losowe zabójstwo. W zależości od zasad serwery karają RDM IC (np.więzienie, egzekucja itd.) lub OOC (np. kick, ban, warn)

RDA
Random Arrest czyli losowe aresztowanie. Losowe a raczej nieuzasadnione aresztowanie to pojęcie ,które znajduje rzeczywiste odzwierciedlenie jedynie na niektórych serwerach (na tych na których można aresztować). Oznacza tyle co aresztowanie kogoś bez podstaw, dowodów idt.RDC/RDV
Random Car Damage/Random Vechicle Damage jest odłamem RDM tylko zamiast powodować szkody bronią, powodowane są pojazdem.

NLR
New Life Rule to zasada mówiąca o tym ,że po śmierci postaci musisz się zachowywać jakbyś nie pamiętał nic o wydarzeniach które doprowadziły do twojej śmierci ani jej samej nie można biec wtedy do miejsca swojej śmierci przez 3 minuty.

MetaGaming
To przenoszenie informacji z poza postaci do czynności wykonywanych przez postać np.okradziono i zabito was w alejce nr.3 ale zamiast trzymać się zasady NLR idziecie na policje, zabijacie złodzieja czy tym podobne.

FearRP
To zachowywanie się jakbyśmy mieli jedno życie. Sprowadza się to do nie tworzenia sytuacji prowadzących do okaleczenia lub śmierci naszej postaci.

PowerGaming
Zmuszanie innych do wykonania określonej akcji RP np. podchodząc do kogoś i wpisując że okradasz go z 30 zł

PropBlock
Zastawiane przejść propami, które nie są drzwiami (fading doors) z możliwością odblokowania po obustronach

PropSpam
Respienie propów w celu (najczęściej) zlagowania serwera.

PropKill
Manipulowanie propami tak aby zabiły innego gracza (np. zrzucanie biurek na głowy, wystrzeliwanie propów z physicsgun'a itd.)

PropFlying
Podsadzanie się propami po czym maipulowanie nimi w celu szybszego poruszania się (lataniem)

KOMENDY U NAS:

/me
Komenda /me powoduje ,że tekst pisany wyświetla się nie jako standardowy czy nawet jakikolwiek specjalny typ komunikatora. Jest on wyświetlany na czacie w standardoweym promieniu. Tekst musi być pisany w trzeciej osobie ponieważ informuje co robi twoja postać a nie ty.

/ooc - Globalny Czat Ogólny
Out Of Character czyli czat poza postacią. W nim nie musisz trzymać się odgrywania swojej postaci. Nie możesz tutaj obrażać innych i przeklinać. możesz tu pisać np że nie działa ci mikrofon

/looc - Lokalny Czat Ogólny
Local Out Of Character posiada takie same zasady jak OOC jednakże działa w ograniczonym zasięgu

/y - Krzyk
Komenda ta spowoduje że nasz tekst będzie miał większy zasięg dotarcia niż tekst standardowy. Działa jak krzyk.

/w - Szept
Komenda ta spowoduje że nasz tekst będzie miał mniejszy zasięg dotarcia niż tekst standardowy.
Działa jak szept.


/Advert - Ważny Komunikat
Advert to czat specjalnego przeznaczenia. W trybach Semi-SeriousRP i SeriousRP służy on do porozumiewania się wyższych rang (lub jakich kolwiek wyższych szczebli niż zwykły użytkownik) z niższymi oraz np. do raportowania, składania próśb o spotkanie itd.

/roll - Szansa
Ta komenda również nie jest zbyt popularna ale przechodząc do rzeczy. Komenda ta jest używana aby rozwiązać problemy, które mogą zostać rozwiązane inaczej jedynie przez osobę trzecią lub specyficzną czynność np. ktoś (Gracz2) trzyma zakładnika i posiada broń. Ty(Gracz1) podchodząc również z wyciągniętą bronią każesz mu ją opuścić. W tym momencie używacie komendy /roll i dało ci 80 a drugiej 30 W tym momencie ty jako ,że wylosowałeś większą liczbę wygrałeś "pojedynek" powodujesz, że Gracz2 musi opuścić broń i poddać się. Jednak gdybyś to ty przegrał mógłby cię on zastrzelić a ty nie powinieneś zacząć strzelać do niego. Mógłby również wziąć cię również jako drugiego zakładnika.

/ticket - zgłoszenie
Tą komendą możesz stworzyć bilet (Tzw "Ticket") w którym możesz do odpowiedniego admina opisać sytuacje jeżeli coś sie dzieje


Załączone pliki Miniatury
               
[Obrazek: lU6qpon.png]